Dziesięć czy dziesięcioro? Zagwozdka językowa z "Milionerów"

Dziesięć czy dziesięcioro? Zagwozdka językowa z "Milionerów"

Autor: Antonina Długosińska / Źródło: Milionerzy, prod. Jake Vision dla TVN, 2019

Pani Katarzyna Kant-Wysocka z Gdańska odpowiadała w "Milionerach" na pytanie za 20 tysięcy złotych. Miała do dyspozycji wszystkie koła ratunkowe. Gra uczestniczki zaczęła się bezproblemowo. Szybko i bezbłędnie odpowiedziała na pięć pierwszych pytań Huberta Urbańskiego. Była pytana o to, „co jest niezbędne do przeprowadzenia kuligu” i poprawnie wskazała sanie oraz o komiksowego bohatera, którego „pokrywa futro”. Problemy pojawiły się przy szóstym pytaniu, za 20 tysięcy złotych. Chodziło o wskazanie niepoprawnej konstrukcji gramatycznej. Uczestniczka zdecydowała się wykorzystać koło ratunkowe pół na pół. Gdzie jest błąd? A: dziesięcioro drzwi B: dziesięć drzwi C: dziesięcioro przykazań D: dziesięć przykazań Po odrzuceniu dwóch nieprawidłowych odpowiedzi i dłuższej chwili zastanowienia, pani Katarzyna zdecydowała się postawić na odpowiedź „B”. Była to poprawna odpowiedź. Rzeczowniki plurale tantum (rzeczowniki, które nie mają liczby pojedynczej) są zwykle niemęskoosobowe. Jeśli chcemy podać taki rzeczownik w połączeniu z liczebnikiem, posłużymy się liczebnikami zbiorowymi, np. dziesięcioro drzwi, troje skrzypiec albo do liczebnika głównego dodajmy słowo „para”, np. trzy pary okularów. Po tym pytaniu czas programu dobiegł końca. Pan Katarzyna usłyszy kolejne pytanie w czwartkowym odcinku.

Co nie ma pół? Pytanie za 75 000 zł

Co nie ma pół? Pytanie za 75 000 zł

Autor: MM / Źródło: frag. programu Milionerzy prod. Jake Vision, 2019 r. 20.03.2019 r.

Usłyszeli je w specjalnym odcinku Milionerów aktorzy filmu Całe Szczęście, Marieta Żukowska i Rafał Rutkowski. Do wyboru mieli cztery odpowiedzi: szlafrok, chustka, płaszcz i namiot. Mogli też skorzystać jeszcze z jednego koła ratunkowego, telefonu do przyjaciela. Uczestnicy nie mieli łatwego początku. Kłopot sprawiło im już pierwsze pytanie dotyczące kuchni. Mieli wskazać, które ciasto to z natury zakalec. Wśród czterech odpowiedzi znalazły się: beza, brownie, biszkopt i babka drożdżowa. Gracze brali pod uwagę dwie odpowiedzi - brownie i babkę drożdżową, dlatego skorzystali z koła ratunkowego pół na pół. Gdy do wyboru zostały już tylko beza i brownie, postawili na to drugie i wygrali 500 złotych. Kolejne pytania sprawiły aktorom już mniej problemów. Z drugiego koła ratunkowego skorzystali w pytaniu za 10 000 złotych. Gracze mieli wskazać, którego polskiego króla zagrał w ekranizacji „Ogniem i mieczem” Marek Kondrat. Dzięki podpowiedzi publiczności poprawnie wskazali na Jana II Kazimierza Wazę. Pytanie za 75 000 złotych dotyczyło pół. Co nie ma pół? A: szlafrok B: chustka C: płaszcz D: namiot Aktorzy od razu odrzucili odpowiedzi A i C. Ich zdaniem poły ma również namiot. Bez korzystania z koła ratunkowego postawili na odpowiedź B: chustka i wygrali 75 000 złotych. Poła jest to bowiem dolna część ubioru oraz część zasłony wejścia do namiotu. Marieta i Rafał usłyszeli pytanie za 125 000 złotych. Prowadzący program Hubert Urbański zapytał parę aktorów o to, ile palców ma kret europejski w lewej przedniej łapie. Jeden, trzy, pięć czy siedem? Postawili na ostatnią odpowiedź i przegrali. Kret europejski w lewej przedniej łapie ma pięć, a nie siedem palców. Aktorzy grę zakończyli z kwotą gwarantowaną 40 000 złotych. Pieniądze zasilą konto Fundacji TVN "Nie jesteś sam”.

Japoński test sześcianu. Zobacz, czego możesz dowiedzieć się o sobie

Japoński test sześcianu. Zobacz, czego możesz dowiedzieć się o sobie

Autor: Antonina Długosińska /

Oto zaskakujący test opisujący twoją osobowość i relacje z bliskimi.

„Moje szczęście odeszło”, wzruszająca opowieść z ulicy

„Moje szczęście odeszło”, wzruszająca opowieść z ulicy

Autor: FF / Źródło: Jakub Paluszkiewicz, www.paluszkiewicz.com.pl

Pan Marek z Poznania odpowiada na pytanie „czym jest szczęście?”. Zobacz TOTERAZ.

Pies utknął na poddaszu. Strażacy wyciągnęli do przez sufit

Pies utknął na poddaszu. Strażacy wyciągnęli do przez sufit

Autor: Monika Majdak / Źródło: Chattanooga Fire Department

W pogoni za wiewiórką jamnik wbiegł na poddasze, po czym utknął. Na szczęście podczas akcji ratunkowej ucierpiał tylko sufit.

Człowiek-koń i płetwonurkowie. Nietypowe zdjęcia ulic z całego świata

Człowiek-koń i płetwonurkowie. Nietypowe zdjęcia ulic z całego świata

Autor: FF / Źródło: Google Street View

Samochód fotografujący tysiące ulic był świadkiem wielu dziwnych sytuacji. Zobacz TOTERAZ.

Weterani to inaczej stara… Pytanie z "Milionerów" za 2000 zł

Weterani to inaczej stara… Pytanie z "Milionerów" za 2000 zł

Autor: MM / Źródło: frag. programu Milionerzy prod. Jake Vision, 2019 r. 19.03.2019 r.

Usłyszał je Pan Damian Pypeć, leśnik z Warszawy. Wśród czterech możliwych odpowiedzi znalazły się: miłość, nadzieja, wiara i rada. Uczestnik musiał skorzystać z koła ratunkowego. Pan Damian bez problemu odpowiedział na dwa pierwsze pytania, dzięki czemu udało mu się zdobyć pierwszy próg gwarantowany 1000 złotych. Pierwsze wątpliwości pojawiły się w trzecim pytaniu za 2000 złotych. Weterani to inaczej stara: A: miłość B: nadzieja C: wiara D: rada Gracz początkowo odrzucił pierwsze trzy odpowiedzi. Uznał, że te wyrażenia „odnoszą się one do uczuć”. Postanowił jednak nie ryzykować i skorzystał z koła ratunkowego. Wybrał pytanie do publiczności. 58 procent osób zaznaczyło odpowiedź C: wiara. Na odpowiedź D postawiło 29 procent publiczności. Pan Damian zaufał większości i zaznaczył, że weterani to inaczej stara rada. Była to poprawna odpowiedź.

Zaatakował go łucznik. Smartfon uratował mu życie

Zaatakował go łucznik. Smartfon uratował mu życie

Autor: FF / Źródło: NSW Police Force

Mężczyzna chciał zrobić zdjęcie napastnikowi

Morze wyrzuciło na brzeg martwego wieloryba. W żołądku miał 40 kg plastiku

Morze wyrzuciło na brzeg martwego wieloryba. W żołądku miał 40 kg plastiku

Autor: AH / Źródło: D 'Bone Collector Museum

Według badaczy zajmujących się tą sprawą zwierzę było w stanie "wskazującym na oznaki wygłodzenia i odwodnienia"

Szczeniak umierał na poboczu. Zaopiekowały się nim nawet szympansy

Szczeniak umierał na poboczu. Zaopiekowały się nim nawet szympansy

Autor: AD / Źródło: YT: Danny Moss

Jenny, która prowadzi ośrodek dla szympansów w Liberii znalazła na poboczu umierającego szczeniaka. Postanowiła spróbować uratować zwierzę.

Jeden kubek wielorazowy zamiast 500 jednorazowych? Zobacz, co możesz oszczędzić planecie

Jeden kubek wielorazowy zamiast 500 jednorazowych? Zobacz, co możesz oszczędzić planecie

Autor: AD / Źródło: Fundacja dla Edukacji Ekologicznej

Do produkcji jednego kubka wielorazowego potrzeba tyle zasobów, ile do produkcji 500 jednorazowych. Gdy jednak stają się śmieciami, wielorazowy kubek jest pojedynczym śmieciem, a jednorazowe kubki... 500 śmieciami.

Lub przejdź do strony...